راهکارها
بازارچه ابری
Arvan Docs

مستندات فنی

دسترسی به تمامی مستندات محصولات ابر آروان

Categories
Close
دسته‌بندی‌های سایت مشاهده دسته‌بندی‌ها بستن دسته‌بندی‌ها

مشاهده همه دسته‌ها All Categories

شروع به کار با RVM برای Ruby

Time To Read ۲ دقیقه
Date ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

RVM نام ابزار خط فرمانی است که امکان نصب، مدیریت و کار با چند محیط Ruby را به شما می‌دهد.

هر Ruby نصب شده از طریق RVM در دایرکتوری مخصوصش به همراه جم‌ها و کتابخانه‌هایش ایزوله می‌شود. اگر قصد نگهداری و مدیریت چندین پروژه را دارید که هر کدام به نسخه‌ی متفاوتی از Ruby وابسته‌اند، این قابلیت به کارتان می‌آید.

Ruby سیستم مدیریت جم بسیار منعطفی به نام named gemsets نیز دارد. این سیستم به شما اجازه‌ی تعریف گروه جم‌های مستقل از هم را می‌دهد که برای مدیریت چند پروژه که هر کدام از مجموعه جم‌های متفاوتی استفاده می‌کنند، بسیار کاربرد دارد. البته Bundler نیز تا حدودی این قابلیت را ارائه می‌دهد، اما Bundler در واقع تنها به نصب و انتخاب نسخه‌ی متناسب جم‌ها نظارت دارد، در حالی که RVM گروه جم‌ها را تمام و کمال در GEM_PATH ایزوله می‌کند. ضمن اینکه تمام اپلیکیشن‌ها با Bundler سازگار نیستند. شما می‌توانید از ترکیب این دو ابزار نیز استفاده کنید و در نتیجه وقتی با پیش‌نیازهای جمی متفاوت کار می‌کنید، با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد.

به دلیل ویژگی‌هایی که توضیح دادیم، RVM ابزاری بسیار مناسب برای فاز توسعه‌ای محصول است، اما به لطف قابلیت تنظیم و راه‌اندازی بسیار بهینه‌ی جم‌ها/روبی‌ها، برای فاز بهره‌برداری نیز بسیار مناسب است. این ابزار امکان آزمایش اپلیکیشن‌تان روی نسخه‌های مختلف Ruby را نیز فراهم می‌کند تا از فاز توسعه تا فاز آزمایش و بهره‌برداری محیطی منسجم داشته باشید.

پیش‌نیازها

برای استفاده از RVM باید محیطی کامپایل‌کننده در دستگاه‌تان داشته باشید. این محیط بیشتر برای کامپایل نسخه‌های جدید Ruby استفاده می‌شود، اما برای کامپایل جم‌هایی مانند nokogiri نیز به آن نیاز خواهید داشت.

با اجرای دستور زیر، ریزِ فهرست پکیج‌هایی را مشاهده کنید که باید نصب شوند:

پکیج‌هایی که در این فهرست نمایش داده می‌شوند بیش از پکیج‌هایی است که باید نصب کنید. چون استک روبی بیتنامی بیشتر کتابخانه‌های موردنیاز را در خود دارد.

دستور زیر را برای نصب حداقل پکیج‌های موردنیاز اجرا کنید:

  • Debian:
sudo apt-get install build-essential autoconf automake libtool bison
  • CentOS:
sudo yum groups mark install "Development Tools"