راهکارها
بازارچه ابری
Arvan Docs

مستندات فنی

دسترسی به تمامی مستندات محصولات ابر آروان

Categories
Close
دسته‌بندی‌های سایت مشاهده دسته‌بندی‌ها بستن دسته‌بندی‌ها

مشاهده همه دسته‌ها All Categories

نصب Drupal روی Debian

Time To Read ۴ دقیقه
Date ۱۹ تیر ۱۳۹۹

‏سیستم مدیریت محتوای دروپال یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتواست. آخین نسخۀ آن دروپال ۸ است. دبیان هم یکی از قدیمی‌ترین توزیع‌های لینوکس است که هماهنگی خوبی با دروپال دارد.
در این مطلب می‌خواهیم به شما آموزش بدهیم که چگونه Drupal را روی Debian نصب کنید. در این آموزش ابتدا از پیش‌نیازهای نصب Drupal روی Debian می‌گوییم و سپس به صورت گام‌به‌گام به شما کمک می‌کنیم یک وب‌سایت دروپالی را آماده کنید.

‏پیش‌نیازها

قبل از شروع نصب Drupal روی Debian کنید، باید hostname و timezone را کامل کنید. سپس حساب کاربری استاندارد و دسترسی SSH ایجاد کنید، سرویس‌های شبکه را که لازم ندارید حذف کنید و برای سرور وب خود فایروال درست کنید. شاید لازم باشد برای هر برنامۀ مشخصی، استثناهایی هم در فایروال تعریف کنید.
نکتۀ مهم این است که این راهنمای نصب Drupal روی Debian برای کاربر غیرریشه است. برای انجام این کار، باید کاربر غیرریشه (non-root user) با امتیازات sudo ایجاد کنید. در نهایت هم پیش از آغاز نصب Drupal روی Debian باید LAMP را روی Debian نصب و تنظیم کنید.
وقتی همۀ این پیش‌نیازها را آماده کردید، ادامۀ این مطلب را بخوانید:

دانلود دروپال ۸

به ریشۀ سایت بروید. اگر سرور آپاچی را نصب و تنظیم کرده باشید، ریشۀ سایت باید در دایرکتوری /var/www/html/example.com/public_html/ باشد. به جای نام سایت، example.com را بگذارید.

cd /var/www/html/example.com

سپس دروپال ۸ را دانلود کنید. در حال حاضر دروپال ۸.۸.۵ آخرین نسخۀ این سیستم مدیریت محتواست.

https://www.drupal.org/project/drupal/releases/8.8.5

هستۀ اصلی دروپال را در ریشۀ سایت خود استخراج کنید:

sudo tar -zxvf drupal-8.*.tar.gz --strip-components=1 -C public_html

دروپال بر اساس کتابخانۀ گرافیکی PHP به‌نام GD کار می‌کند. پس GD و سایر فایل‌های لازم را هم نصب کنید:

sudo apt-get install php-gd php-xml php-dom php-Simplexml php-mbstring

حالا با استفاده از فایل تنظیمات پیش‌فرض موجود، فایل settings.php مربوط به نصب دروپال ۸ خود را ایجاد کنید. وقتی تنظیمات وب دروپال را در بخش Drupal First Start انجام می‌دهید، این فایل هم پیکربندی می‌شود..

sudo cp /var/www/html/example.com/public_html/sites/default/default.settings.php /var/www/html/example.com/public_html/sites/default/settings.php

حالا hostnameهای قابل‌اعتماد را با تنظیماتی اجرا کنید که کاربران از طریق آن‌ها به سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند. با هر ویرایشگر متنی که می‌خواهید، فایل settings.php را ویرایش کنید و الگویی را جایگزین regular expression (RegEx) کنید که با URL سایت خودتان سازگاری داشته باشد.

/var/www/html/example.com/public_html/sites/default/settings.php
$settings['trusted_host_patterns'] = array(
'^www\.example\.com$',
'^example\.com$',
);

تنظیم آپاچی ۲.۴

ماژول rewrite آپاچی را فعال کنید. این ماژول ضروری است؛ چون دروپال ۸ Clean URL را به‌طور پیش‌فرض فعال می‌کند.

Sudo a2enmod rewrite

با استفاده از ویرایشگر متن موردنظرتان، شرایط rewrite را برای ریشۀ سایت دروپالی خود در فایل تنظیمات آپاچی مشخص کنید. اگر سرور آپاچی را با استفاده از LAMP روی Debian نصب کرده باشید، فایل تنظیمات سایت شما در آدرس /etc/apache2/sites-available/example.com.conf قرار گرفته است.

etc/apache2/sites-available/example.com.conf

<Directory /var/www/html/example.com/public_html>
Options Indexes FollowSymLinks
AllowOverride All
Require all granted
RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*)$ index.php?q=$1 [L,QSA]
</Directory>

مالکیت ریشۀ سایت خود را از root به www-data تغییر بدهید. با این کار می‌توانید بدون نیاز به واردکردن اطلاعات FTP ماژول‌ها و قالب‌ها را نصب کنید، و دروپال را به‌روزرسانی کنید.

sudo chown -R www-data:www-data /var/www/html/example.com

حالا آپاچی را دوباره راه‌اندازی (restart) کنید تا همۀ تغییرات اعمال شوند.

Sudo systemctl restart apache2

اولین اجرای دروپال

حالا URL یا آدرس IP خود را در مرورگر وب وارد کنید. اولین مرحله از نصب تحت‌وب دروپال ۸ را در مرورگر می‌بینید.. زبان موردنظر را انتخاب کنید و به صفحۀ بعدی بروید.

حالا پروفایل نصب استاندارد (Standard) یا حداقلی (Minimal) را انتخاب کنید.


در این مرحله از نصب Drupal روی Debian نام پایگاه‌داده، نام کاربری و رمز عبوری که هنگام راه‌اندازی LAMP با پایگاه‌داده MySQL یا MariaDB وارد کرده بودید بنویسید و تنظیمات پایگاه‌داده را تکمیل کنید.


پس از نصب دروپال ۸ برای سایت خود، یک صفحۀ تنظیمات می‌بینید که در آن باید کاربر admin برای وب‌سایت خود ایجاد کنید. دقت کنید این رمز عبور با رمز عبور پایگاه‌داده یکی نباشد.


پس از نصب موفقیت‌آمیز دروپال ۸، به داشبورد مدیریت هدایت می‌شوید.


حالا که دروپال ۸ نوشتن فایل‌های settings.php و services.yaml را به اتمام رسانده، می‌توانید سطح دسترسی را به حالت پیش‌فرض برگردانید:

sudo chmod 644 /var/www/html/example.com/public_html/sites/default/{settings.php,services.yml}

با این راهنما می‌توانید Drupal را روی Debian نصب کنید. توجه کنید که این راهنما برای کاربر غیرریشه نوشته شده است. حالا که سطح دسترسی را هم به حالت پیش‌فرض بازگرداندید، می‌توانید تنظیمات سیستم مدیریت محتوای دروپال را از طریق مرورگر انجام بدهید.